
Praag met kerst, de leukste binnenactiviteiten
Praag heeft al lang geleden ons hart gestolen en ook met kinderen is de hoofdstad van Tsjechië gewoon ontzettend leuk. Rondom de feestdagen is kerst in Praag met kinderen echt next level sfeervol: overal lichtjes, kerstbomen, muziek, de geur van peperkoek en trdelník én natuurlijk de kerstmarkten. Wij vierden zelf oud en nieuw in Praag in de kerstvakantie en dat was echt een happening. Die combinatie van sprookjesachtige sfeer, historische gebouwen en vrolijke drukte is zó bijzonder.
Winterse sfeer en kerstmarkten in Praag met kinderen
De kerstmarkten in Praag horen absoluut op je lijstje als je Praag in de kerstvakantie met kinderen bezoekt. De bekendste zijn op het Oude Stadsplein en het Wenceslasplein. Hier vind je:
- Houten kraampjes met handgemaakte kerstversiering en kaarsen
- Lekkernijen als peperkoek, gegrilde worst, warme soep en natuurlijk trdelník
- Glühwein, punch en warme chocolademelk voor de kinderen
De grootste en bekendste markt is die op het Oude Stadsplein, met een enorme kerstboom en volop optredens en kerstmuziek – vaak hoor je hier ook de beroemde Tsjechische kerstmis van Jan Jakub Ryba. Ik zie mezelf nog over het plein lopen, helemaal verkleumd uit de Joodse Wijk, en al van ver die heerlijke geur van trdelník ruiken. Kinderen zijn hier ook dol op – en geloof me, je wilt eigenlijk elke dag zo’n warme, zoete rol uit het vuistje eten.

Schaatsen in het hart van Praag: ijsbaan Wenceslasplein
Hoe leuk is dit met kinderen: schaatsen midden in de stad, met uitzicht op het Nationaal Museum en de kerstdrukte om je heen. Dit is zo’n typische activiteit die Praag met kerst met kinderen extra bijzonder maakt.
- De ijsbaan ligt onderaan het Wenceslasplein in het centrum.
- Het is inmiddels voor het derde jaar op rij dat je hier kunt schaatsen.
- Bewoners en scholen uit Praag 1 mogen de baan vaak gratis gebruiken (handig als je familie/vrienden daar hebt wonen).
- Je kunt schaatsen, helmen en schaatshulpjes ter plekke huren.
- De baan is ongeveer 30 × 12 meter en dagelijks geopend van 1 december t/m half februari, van 9.00 tot 22.00 uur.
Extra fijn in de kerstvakantie: met de Prague Visitor Pass kun je hier gratis schaatsen én krijg je 50% korting op schaats-, helm- en schaatshulpverhuur.
Kersttram 42: met een vintage tram door winter-Praag
Bereid je voor op de magische verschijning van de historische tram 42, prachtig versierd en schitterend in het donker. Vanaf de eerste zondag van de Advent rijden de feestelijk gedecoreerde wagons op lijn 42 door de stad. Ideaal als je een deel van Praag met kinderen lekker zittend wilt bekijken tijdens de kerstperiode.
- Je ticket is de hele dag geldig en je mag in- en uitstappen waar je wilt.
- De route loopt langs de mooiste bezienswaardigheden en uitzichtpunten over de Moldau.
- Met je tramkaartje krijg je ook 20% korting op verschillende torens in Praag, zoals vermeld op de site van Vintage Tram 42.
Speuren in de stad: Playing Prague app (ook in het Nederlands!)
Nieuw en leuk om te weten als je Praag in de kerstvakantie met kinderen bezoekt: de stad heeft een eigen mobiele game, Playing Prague. Perfect voor grotere kinderen en tieners, maar stiekem ook leuk voor ouders.
- Je bouwt in zes levels je eigen Praag en zet iconische monumenten neer zoals de Oude Stadstoren, de torens van de Karelsbrug en de kabelbaan naar Petřín.
- Onderweg leer je meer over bekende namen als Einstein, Mozart en Kafka.
- De app heeft sinds kort ook een Nederlandse versie, naast o.a. Engels, Duits, Koreaans, Japans, Frans, Italiaans, Pools en Spaans (zoals in de nieuwsbrief stond).


Kerststallen en magie aan de Karelsbrug
Šumava-kerststallen in het Charles Bridge Museum
Tot februari 2026 kun je in het Charles Bridge Museum een bijzondere tentoonstelling zien met volkskerststallen uit Šumava. Een mooi, rustig uitstapje tijdens kerst in Praag met kinderen.
- De kerststallen zijn gemaakt door volkskunstenaars uit de Šumava- en Pošumaví-regio.
- Je ziet niet alleen de klassieke kerststal, maar ook scènes uit het dagelijkse plattelandsleven – heel herkenbaar voor kinderen.
De lampenopsteker op de Karelsbrug
Blijft wat mij betreft één van de meest magische momenten in Praag met kerst: de lampenopsteker op de Karelsbrug tijdens de Advent. Iedere namiddag rond zonsondergang worden de gaslampen met de hand aangestoken en langzaam verschijnt er een warme gloed over de brug. Met kinderen is dit echt een ervaring: eerst even bibberen in de kou, dan samen kijken hoe de lampen één voor één aangaan, met op de achtergrond de verlichte Praagse Burcht.
Marionetten spotten in Praag
Marionetten horen echt bij de Tsjechische cultuur. In Praag kom je ze overal tegen: in kleine, sfeervolle winkeltjes met houten vloeren, propvolle etalages en prachtig beschilderde poppen. Kinderen kijken hier hun ogen uit, zeker als je in de donkere dagen rond kerst door de stad loopt.
Je ziet er bekende figuren als Spejbl en Hurvínek, de Tsjechische tegenhangers van onze Jan Klaassen en Katrijn. Maar ook klassieke figuren uit sprookjes, duiveltjes, koningen en natuurlijk heel veel clowns en dieren.
De leukste marionetten-souvenirs vind je in gespecialiseerde winkels zoals Marionettes Rici en Loutky Marionettes, op verschillende plekjes onder de Praagse Burcht. Hier draait alles om handgemaakte kwaliteit, geen massaproductie. Wil je een unieke Pinokkio of zelfs een Harry Potter-marionet mee naar huis nemen? Dan ben je hier op de juiste plek.

Christmas Stroll at Prague Castle: sprookjesbos en Bethlehem
Speciaal voor de kerstperiode is er rond de Praagse Burcht een programma dat perfect is voor gezinnen in de kerstvakantie: de Christmas Stroll at Prague Castle.
Volgens de officiële info van Prague City Tourism kun je hier het volgende verwachten:
- Je begint op het terras bij de Rijschool van de Burcht, waar een magisch bos staat met veertig kerstbomen uit het Lány-kasteelbos.
- In de prachtig versierde Kapel van het Heilig Kruis zie je een Betlehem-landschap en kerststal, ontworpen door het Forman Brothers Theater.
- In de Mocker Houses zijn creatieve workshops in de middag, speciaal leuk met kinderen.
Combineer dit bijvoorbeeld met een bezoek aan de Praagse Burcht, een kop warme chocolademelk en een wandeling terug over de Karelsbrug als het donker wordt – hét perfecte dagje Praag met kerst met kinderen.
Treinrestaurant Praag (Vytopna Railway Restaurant)
Welk kind vindt treinen niet leuk? In Praag kun je eten én spelen tegelijk bij het Vytopna Railway Restaurant. Door het hele restaurant loopt een mega treinrails met bruggetjes, tunnels en stationnetjes.
Het leukste: je drankjes worden met de trein naar je tafel gebracht. Kinderen zitten ademloos te kijken hoe de locomotieven af en aan rijden, en eerlijk… volwassenen meestal ook. Het is een fijne plek om op te warmen na een koude winterdag in Praag met kinderen, terwijl de kinderen zich vermaken met het treinenspektakel.
- Kom net wat vroeger voor de lunch of het diner, want het is een populair adres bij gezinnen.
- Maak er een combi-uitje van: eerst langs de kerstmarkt of schaatsen op het Wenceslasplein, daarna warm worden bij Vytopna met een drankje dat per trein wordt geserveerd.
Museum voor Alchemisten en Tovenaars (Speculum Alchemiae)
Het museum voor de Alchemisten en Tovenaars is voor kleine kinderen nog wat te eng. Voor fans van Harry Potter is dit museum wel heel erg interessant, vooral als ze ook meegaan met de rondleiding van ongeveer 30 minuten. Je leert meer over de geheimen van de alchemisten van het oude Praag en er worden een paar geheimen verklapt. Je voelt letterlijk de magische energie op deze plek met donkere en vochtige kelders. Zeker weten dat de fantasie van kinderen wordt aangewakkerd in dit bijzondere museum. Ze zullen op zoek willen gaan naar toverdrankjes en spreuken gaan uitspreken om te kunnen toveren. Fun!

kleinewereldreiziger.nl/1732/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600.jpg" alt="Museum of Alchemists and Magicians of Old Prague" title="Museum of Alchemists and Magicians of Old Prague" srcset="
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_669_502.jpg 669w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_560_420.jpg 560w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_468_351.jpg 468w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_391_293.jpg 391w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_327_245.jpg 327w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_274_206.jpg 274w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_229_172.jpg 229w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_192_144.jpg 192w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_160_120.jpg 160w,
https://media-01.imu.nl/storage/277/1732/responsive/11506988/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600_134_101.jpg 134w,
https://media-01.imu.nl/storage/kleinewereldreiziger.nl/1732/museum-of-alchemists-and-magicians-of-old-prague-800x600.jpg 800w
" height="600" width="800" class="fr-fic fr-dii">
Avondje uit naar de opera, het ballet of het marionettentheater
Bij de titel “opera of ballet met kinderen” haken veel ouders al af. Toch is een avondje uit in één van de prachtige Praagse theaters echt een culturele cadeautip – zeker met tieners of kinderen die geïnteresseerd zijn in muziek, dans of toneel. De gebouwen zelf zijn al de moeite waard: rijk versierde plafonds, kronleuchters, rood fluweel… alleen al binnenlopen is een ervaring. Kies een kortere voorstelling of iets dat herkenbaar is voor je kind, dan blijft het voor iedereen leuk.
Met kleinere kinderen hoef je de culturele ervaring gelukkig niet over te slaan. Dan is het Nationaal Marionettentheater een hele mooie optie. Daar speelt regelmatig een familievoorstelling van The Magic Flute van Mozart, speciaal ingekort en in marionettenvorm. Ongeveer één keer per week is er zelfs een voorstelling rond 18.00 uur – ideaal, want dan kunnen jullie na afloop nog op tijd eten en ligt niemand veel te laat in bed.
Combineer zo’n cultureel avondje met een “klassieke Praag-dag” – zo voelt jullie stedentrip in één klap een beetje als een mini-cultuurreis, maar dan wél behapbaar voor kinderen:
- Overdag de Praagse Burcht bezoeken
- Met tram 22 de stad doorkruisen en even allemaal zitten en uitrusten
- Nog even langs een kerstmarkt of over de Karelsbrug lopen, onderweg wat eten
- En dan afsluiten in het theater of marionettentheater
Bekende favorieten die blijven met kerst
Naast alle nieuwe winterse extra’s blijven jullie oude favorieten natuurlijk ook top met kinderen tijdens kerst in Praag:
- Vroeg in de ochtend over een eventueel besneeuwde Karelsbrug lopen
- Trdelník eten op het Oude Stadsplein
- Een ritje met tram 22 naar de Burcht
- Het speelgoedmuseum, al is het soms even lastig voor kleine kinderen dat je vooral mag kijken
- Marionetten spotten en misschien wel een unieke Pinokkio of Harry Potter-marionet scoren onder de Burcht
- Een spannend bezoek aan het Museum voor Alchemisten en Tovenaars (Speculum Alchemiae) voor oudere kids die van magie en Harry Potter houden
En ja, het kan écht ijskoud zijn met kerst in Praag. Zorg dus voor laagjes, goede schoenen, mutsen en handschoenen – zeker als je met baby of peuter gaat.
Praag in de winter met kinderen door Kleine Wereldreiziger
Oud en nieuw in Praag met kinderen in de kerstvakantie
Met een zus en zwager die aan het Gardameer, in Kopenhagen, Dubai, Istanbul en Koeweit hebben gewoond, ligt het wat meer voor de hand om oud en nieuw ook eens in het buitenland te vieren. Dus dat deden we ook in Praag!
Onze eigen ervaring met oud en nieuw in Praag? Het dak gaat eraf. Letterlijk en figuurlijk. We eindigden de dag op het Wenceslasplein, samen met locals en toeristen, iedereen met champagne, snacks en heel veel voorpret. Rond middernacht barst het vuurwerk los en valt iedereen elkaar in de armen om elkaar een gelukkig nieuwjaar te wensen.
Met kinderen kun je wat meer aan de randen van het plein gaan staan, zodat je niet in de grootste drukte zit. Of je zoekt een uitzichtpunt aan de overkant van de rivier, waar het rustiger is maar je het vuurwerk fantastisch ziet. Na afloop is het fijn om even op te warmen in een café of direct terug te gaan naar je hotel, afhankelijk van de leeftijd (en energie) van je kids.
Zoek je meer informatie over Praag? Lees dan alle blogs over Praag met kinderen. Daarnaast hebben we ook volop tips voor gezinnen als je een stedentrip Praag wilt combineren met een complete vakantie in Tsjechië met je gezin. Verder hebben we ook volop blogs over andere leuke activiteiten voor de kerstvakantie.


